Our retail location is temporarily closed. Curb-side pick-up Mon-Sat 12-5.

Word Problems: Grade 4

Word Problems: Grade 4

Regular price
$8.99
Sale price
$8.99
Regular price
Out of Stock
Unit price
per 
Shipping calculated at checkout.

This workbook guides children through more sophisticated word problems that include fractions and decimals. Also, mixed calculation sections incorporate multiple-digit multiplication and division, as well as line graphs and pictographs.

  • Multiplication and division of whole numbers
  • Fractions and decimals
  • Estimation (round numbers, addition and subtraction)
  • Reading and writing line graphs and pictographs
  • Determining number outcomes